خانه ojan clup نوبل صلح امسال

نوبل صلح امسال

نوبل امسال با توجه به افرادی که برای رهایی بشر از درد ها و الام بشر امروزه از محیط ریست تا مسایل منطقه ای باز هم به یک سیاست مداری تعلق گرفنه که فعالیت های خود را صرف ان حیطه کرده بود نخست وزیر اتیوبی.
نخست‌وزیر اتیوپی برنده جایزه نوبل صلح شد
ابی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی به دلیل عملکردش در این مقام، چه در عرصه داخلی و چه در زمینه برقراری صلح با اریتره برنده جایزه صلح نوبل شد.

Friedensnobelpreis 2019 Äthiopien | Ministerpräsident Abiy Ahmed (Getty Images/AFP/E. Soteras)
ابی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی به عنوان برنده جایزه صلح نوبل امسال معرفی شد.

او به دلیل عملکردش در مقام نخست وزیری اتیوپی، چه در عرصه داخلی و چه در زمینه برقراری صلح با اریتره برنده این جایزه شد.

پیشتر از گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست از سوئد، نخست وزیر نیوزلند، سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان دیگر نامزدهای دریافت این جایزه نام برده شده بود.

در مراسم معرفی برنده جایزه صلح نوبل امسال، گفته شد که با توجه به نامزدهای مطرح، انتخاب برنده کاری دشوار بوده است، اما نخست‌وزیر اتیوپی، به عنوان دومین کشور پرجمعیت آفریقا (با بیش از ١٠٢ میلیون نفر جمعیت)، به دلیل اقداتی که در آزادسازی فضای سیاسی در داخل کشور و نیز برقراری صلح با اریتره شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.

ابی احمد علی در ماه مارس سال گذشته به عنوان دوازدهمین نخست وزیر اتیوپی قدرت را در دست گرفت. او از همان زمان اعلام کرد که مصمم است گفت‌گوهای صلح بر سر مناقشات ارضی با اریتره را از سرگیرد.

در دوران نخست‌وزیر ابی احمد علی، بسیاری از زندانیان سیاسی آزاد شدند. او دست به اصلاحات گسترده‌ای زد و از جمله شکنجه را ممنوع اعلام کرد. ابی احمد همچنین توجه ویژه‌ای به مسایل زیست‌محیطی دارد و در میان دولتمردان جهان صاحب رکورد کاشت بیشترین درخت است.

او که سرهنگ پیشین ارتش است از حدود نه سال پیش وارد سیاست شد. ابی احمد علی، در آگوست سال ۱۹۷۶، از پدری مسلمان و مادری مسیحی زاده شد. ابی احمد که خود بعدا دین مسیحیت را انتخاب کرد، از پیروان یکی از فرقه‌های اقلیت مسیحی در اتیوپی است.

اعلام استقلال اریتره از اتیوپی در سال ١٩٦١، سرآغاز جنگی سی ساله بین دو کشور شد. با آنکه سازمان ملل متحد در سال ١٩٩٣ اریتره را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت، اما اختلافات مرزی و مناقشات این دو کشور پایان نپذیرفت.

اکنون کمیته جایزه صلح نوبل می‌گوید کوشش‌های ابی احمد منجر به پایان دادن به این منازعه درازمدت شده است.

این کمیته همچنین ابراز امیدواری کرده است که اهدای جایزه صلح نوبل به نخست وزیر اتیوپی، او را در دستیابی به صلح و آشتی یاری دهد.

ابی احمد، صدمین برنده جایزه صلح نوبل است که از سال ۱۹۰۱ اهدا می‌شود. مراسم اهدای این جایزه، به ارزش نه میلیون کرون سوئد، به نخست وزیر اتیوپی در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد.

مقاله قبلیE A
مقاله بعدیبرند

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بیشترین خوانده شده ها

رقابت و سیر فرایند تحول کسب و کار در ایران امروز و جهان

در ابتدا اشاره به این نکته را لازم میدانم که در ایران نیز مانند تمام دنیا علم مدیریت با ییشرفت های خود توانست سازمان...

ویتنام و رشد اقتصادی این کشور

دنیای‌اقتصاد- رضا احمدزاده : کشور ویتنام از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵گرفتار جنگی خانمان‌سوز شد که بخش قابل‌توجهی از مردم را درگیر قحطی و فقر کرد....

پایان مرد شماره ۳ دولت ریگان

دنیای‌اقتصاد : جرج شولتز، وزیرخارجه رونالد ریگان، ۱۸بهمن‌ماه در خانه‌اش در استنفورد در ۱۰۰ سالگی درگذشت. شولتز -شصتمین وزیرخارجه آمریکا- پس از ریگان و بوش...

ایالات متحده به شورای حقوق بشر سازمان ملل بازمی‌گردد

مقامات آمریکا از تصمیم دولت جو بایدن برای بازگشت ایالات متحده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این هفته خبر دادند، امری...

چقدر باید مردم کشته بدهند تا واکسن کووید 19 مطابق استاندارد جهانی وارد شود؟

سوالی کوتاه و رنج اور چقدر کشته شدن از این یانادمی که دارویش اختراع شده برای یک تصمیم گیرنده کافی است تا مصالح جناحین را کنار...