خانه ojan clup رقابت و سیر فرایند تحول کسب و کار در ایران امروز و...

رقابت و سیر فرایند تحول کسب و کار در ایران امروز و جهان

در ابتدا اشاره به این نکته را لازم میدانم که در ایران نیز مانند تمام دنیا علم مدیریت با ییشرفت های خود توانست سازمان های مدرن را به وجود اورد یا حداقال کارایی یا مطابقت سازمان های موجود با تحولات را اسان کند .

با توچه به گستردگی مبحث فروش و بازاریابی و استراتژی های سازمانی هدف این نوشته بر ذکر چند نکته است که با توجه به شرایط و بحران های ییش امده ی جهانی و بحران هایی که مربوط به ایران است بتواند گام های اندیشمندان و مدیران را مستمر و سازنده تر کند .

این را میدانیم که در اوایل که بحث از بازاریابی بود تولید کنندگان کالا های مصرفی مسقیما به یاد تبلیغ در شبکه های تلویزیون بودند و همچنین بحث مشتری مداری که میشد این جمله که حداقال بین کاسبان که یک بنگاه کوچک را اداره میکردند (حق با مشتری است )را جمله ای اشنا می دانستیم ،اما در این نوشته نمیخواهم از فرایند های جدید فروش و یا تکنیک های جدید بازاریابی بنویسم قصدم این است که یک استانداردی در بین سازمان های موفق که هم اکنون نیز در حال کار اند را در زمینه این مباحث در نظر گرفته و ان را قطعی انگاریم ،مثلا در زمینه های استراتژی سازمان برای فروش و …….. تمام این سازمان ها دارای این استاندارد لازم برای ماندن در رقابت هستند .

بحث بیشتر بر سر انعطافی است که همیشه لازمه ی یک سازمان برای بقا بوده و اکنون به ان نیاز بیشتری احساس میشود ،یاندمی کرونا وخساراتی که در جهان به کسب و کار ها وارد شد را در ایران با توجه به چند متغیر دیگر مثل نرخ ارز، قدرت خرید ،فضای کسب و کار ،توان سازمان های خصوصی و….این مسیله راییش می اورد که مدیران سازمان ها چه تصمیمات یایه ای و اساسی را باید در استراتژی خود بگنجانند که بتواند در محیط  به شدت رقابتی به انان کمک کند :

نگاهی متفاوت به IT، استارت اب ،وخلاقیت هایی که در این زمینه ها به کمک سازمان میاید .

-جلب رضایت و اعتماد کامل مشتری به کمک روش های خلاقانه و اضافه کردن سود مشتری از خرید، توسط راه کارهای سازمانی که در نهایت به کمک قدرت خرید مشتری می انجاند.

–مثلا در مورد فوق الذکر میتوان بررسی کرد که باشگاه مشتری چه بتانسیل هایی در این زمینه دارد از بالا بردن رضایت مشتری از خرید تا اضافه کردن سود برای مشتری.

-احساس تعلق به برند ،در این زمینه فرایندهای سازمان از کیفیت کالا گرفته تا باسخگویی ،خدمات بعد از خرید و تک تک فرایتدهایی که به فروش ختم میشوند ایا نیاز به باز نگری و تطبیق با شرایط جدید و یا بتانسیل ایجاد راه کار های خلاقانه را دارند یا خیر .

-مطرح شدن این سوال که سازمان های تولید کننده و یا ارایه دهنده خدمت ،اکنون به مشتریانی نیاز دارند که دارای رتبه بالا در احساس تعلق در خرید از سازمان یا برندی خاص اند یا نه مشتریانی که یک بار خرید انان کافی برای سازمانی است که نوع استراتژی خود را این گونه انتخاب کرده یا همان مدل معروف که میگوید تعداد بالای مشتری ،یا تعداد مشتری خوب اما با تعداد دفعات خذید بیشتر .

-و مطرح کردن این مورد که ایا میتوان برخی از رفتارهایی که به اکوسیستم طبیعت و یا تولید  کمک میکند و از طرف افراد است و به سلامتی جمعی و … به عنوان مثال رعایت مسایل محیط زیستی ختم می شود را به معادل قیمت محاسبه و به خود مشتری در کارت های مخصوص این موضوع اختصاص داد .

این ها تنها چند نمونه کوچک از مباحثی است که هر چه زودتر به ان ها بیردازیم در اینده سود بیشتری نصیب هم تولید کننده هم مشتری شده و حداقال ان می دانیم که جلوی ضرر هایی که به دنبال بحران های ناگهانی ییش می اید را گرفته ایم از طزیق ایجاد یک استاندارد یا روشی موثر .

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بیشترین خوانده شده ها

تغییر اصل اساسی ییشرفت بشر

اری همه با تغییر و انجام ان اشنا هستیم از تغییر کوچک ترین چیز ها تا تغییرات بزگی که شهر و یا کشور و...

اصلاح قوانین محیط کسب و کار

در مورد این موضوع بایذ اذعان داشت از مواردی که در سند توسعه همه کشور ها قرار دارد می باشد در سال های اخیر دولت...

مـردم جـواب مي‌خواهند

عدم پاسخگويي بلا تكليفي مردم را بيشتر مي كند آرمان ملی- امید کاجیان: نخستین اصل برای آنکه کسی لیاقت داشتن تریبونی یا مسئولیتی در کشور...

1400 چگونه باید باشد ؟

رویداد های گذشته و انچه که در ییش رو داریم می تواند یک تحلیل کلی یا نقشه راهی باشد برای اینکه با اصلاح خطا...

تقویت بنیان های کسب و کار

ایران نیز به دنبال سایر کشور ها خواستار سهم خود از ییشرفت تکنولوژی دموکراسی است اما در اینجا سیاست گذاران ریل های اقتصادی اجتماعی و......